sobota, Wrzesień 25th, 2010

Trochę informacji o stroju Mikołaja oraz mały biznes plan

Na samym początku zadajcie sobie pytanie jakim chcecie być Mikołajem. Przypominam sobie rozmowę z cyklu „Dzwonię do Pani Pana w bardzo nietypowej sprawie” na temat wyglądu Mikołaja. Oczywiście, można powiedzieć Św. Mikołaj był biskupem i takiego stroju można poszukać 🙂 Niemniej Mikołaj przychodzi do dzieci, a większość dzieci zna Mikołaja w czerwonym kubraczku z białą brodą czyli Mikołaj – Coca Cola 🙂
Skupię się tutaj właśnie na takim stroju, ponieważ sam z takiego korzystam, a przeciwnicy takich Mikołajów mogą poszukać kogoś innego.

Jaki strój kupić?
Po pierwsze jak pisałem już wcześniej, odradzam kupowanie tanich strojów z wacianą brodą i spodniami podobnymi do ścierek. Takie spodnie nie dość, że tandetnie wyglądają to niestety nie nadają się na większą ilość wizyt. Polecam zakup dobrego stroju z prawdziwego zdarzenia. Spodnie, kubraczek, broda z włosami, okulary, rękawiczki, pas i buty. Niestety taki zestaw do tanich nie należy. Sam kilka lat wstecz wydałem na ten luksus grubo ponad 1000 zł. Korzyścią z takiego rozwiązania jest to, że do dzisiaj zmieniam tylko worki 🙂

Gdzie kupić strój?
Jeszcze do niedawna myślałem, że kupienie dobrego stroju Mikołaja w Polsce jest rzeczą niemożliwą. Znalazłem jednak w internecie firmę która zajmuje się sprzedażą strojów Mikołaja i śnieżynek oraz tego wszystkiego co z pewnością przyda się Wam podczas świątecznej pracy. Sklep ten znajdziecie go tutaj. Bardzo gorąco polecam !
Dla tych którzy nie chcą od razu kupować całego stroju pozostają teatry operetki oraz firmy, które profesjonalnie zajmują się wypożyczaniem tego rodzaju „rekwizytów”.
Cena kompletnego stroju to ok 500-900 zł w zależności od opcji

Buty
Większość strojów sprzedawana jest bez butów. Można oczywiście znaleźć również buty dla świętego jednak kupowanie butów z zagranicy bez mierzenia wydaje mi się co najmniej ryzykowne. W swoim przypadku udało mi się ten problem rozwiązać następująco: przeszedłem się po damskich działach sklepów z butami i znalazłem takie, które pasowały mi rozmiarem i na których jedynie sprzączka informowała o ich kobiecym przeznaczaniu. Zgrabnie pozbyłem się elementu zdobiącego, zeszlifowałem obcasy i do dzisiaj chodzę sobie w kobiecych bucikach 🙂
Cena ok. 100zł

Worki
Bardzo ważne wyposażenie każdego mikołaja. Proponuję samodzielne wykonanie tego elementu, ponieważ worki sprzedawane w sklepach nadają się na zapakowanie w nie prezentu i dostarczenie razem z workiem. Kilkukrotne juz pakowanie i wypakowanie z niego prezentów połączone z przenoszeniem go powoduje jego rozdarcie. W sklepach tekstylnych warto wyszukać dobry materiał i najlepiej uszyć worek o podwójnej grubości.
Cena od 10zł/szt.

Rękawiczki
Do czerwonego stroju bardzo ładnie komponują się również białe rękawiczki, które na dodatek pozwalają ukryć np. zbyt chude dłonie. Można je kupić w sklepach z odzieżą młodzieżową oraz zamówić przy okazji kupowania pełnego stroju. Warto mieć kilka par na zmianę, zwłaszcza jeśli w okresie świątecznym macie sporo pracy na wizytach i na promocjach bo ten biały dodatek lubi się szybko brudzić.
Cena ok. 20 zł/parę

Okulary
Nieobowiązkowy dodatek, ładnie wyglądają z brodą, która jest połączona z włosami.
Cena ok. 20 zł

Broda i wąsy
Do kupienia za granicą. Jeśli chcecie mieć coś wyjątkowego i według własnego życzenia takie dodatki są tworzone przez działy plastyczne operetek i teatrów możecie również zapytać we wspomnianym już wyżej sklepie z tego co jednak widać na ich stronie baśniowa broda jest dostępna tylko w komplecie z całym strojem.
Cena ok 300-600 zł

Podsumowując  i zakładając, że uda się Wam kupić wszystko po najniższych cenach wychodzi razem: 1000 zł ! Pozostaje pytanie czy to się opłaca 🙂 (hehe czuję się jak w magazynie „Firma” tvn 24  :)) Wszystko zależy od tego na ilu klientów możemy liczyć, czy szykujemy się na pracę tylko 2 dni w roku, czy też podczas okresu świątecznego jesteśmy w stanie pracować na promocjach.
Dla podpowiedzi mój mały biznes plan:

Koszty:
Strój – 1000 zł
Reklama – 100-150 zł (w tym koszt reklamy na tej stronie :-))
Koszty paliwa – 100 zł
Suma: ok 1400 (z lekką górką)

Potencjalne zyski liczę bardzo pesymistycznie)
6 grudnia:
2 przedszkola w rannych godzinach – min po 150 zł = 300 zł
10 wizyt prywatnych min po 60 zł = 600 zł

Pomiędzy 6 grudnia a Mikołajem możliwe są prace na promocjach lub w dużych centrach. Zysk min: 100 zł / dzień – załóżmy pracę przez 5 dni = 500 zł
24 grudzień:
10 wizyt po 100 zł = 1000 zł
Suma zysków: 300+600+500+1000=2400

Wnioski pozostawiam Wam samym , pamiętajcie jednak, że za rok koszty będą o 1000 zł niższe :))

Podziel się z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • Wykop
  • Twitter
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.